DOLAR 32,8826 -0.25%
EURO 35,1821 -0.54%
ALTIN 2.449,68-0,30
BITCOIN 20185451,03%
Eskişehir
28°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sadece Ön Dişlere Zirkonyum Kaplama Yapılır Mı?

ABONE OL
Ekim 27, 2023 15:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sadece ön dişlere zirkonyum kaplama yapılıp yapılmayacağı, özellikle ön dişlerinde estetik problemler olanlar tarafından merak edilir. Dişlerdeki estetik problemleri gidermenin en etkili yolunun zirkonyum kaplama olduğu bilinen bir durumdur. Peki, sadece ön dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, günümüzde yaygın olarak kullanılan diş tedavilerindendir. Bu tedaviye ilişkin bilgilerden önce zirkonyum nedir sorusunun cevaplandırılması gerekir.

Zirkonyum, doğada bulunan metallerden biri olup, sahip olduğu özellikler nedeniyle dental tedavilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tedavilerde, direkt olarak zirkonyum değil, zirkonyumun oksijenle yakılması sonucunda elde edilen zirkonya (zirkonyum seramiği) kullanılır. Bu seramik; diş rengine yakın doğal rengi, ışığa karşı yarı geçirgen olması, yüksek biyouyumluluğu ve dayanıklılığı ile dikkat çeker.

Diş kaplama, bütün dişler için uygulanabilen bir tedavidir. Bu tedavi ile dişlerdeki estetik ve işlev problemleri giderilir. Dişlerde oluşan ve geçmeyen kalıcı lekeler, diş kırıkları, çürükler nedeniyle oluşan deformeler ve benzeri nedenlerden kaynaklı diş dokusu kayıpları tedavi edilir.

Tedavi ile dişlere, tamamını saracak kronlar yerleştirilir. Adeta bir kapak mantığında olan bu kronlar, hem şekil ve renk bozukluklarını giderir hem de dişlerin daha güçlü hale gelmesini sağlar.

Ön Dişlere Zirkonyum Kaplama Yapılır Mı?

Ön Dişlere Zirkonyum Kaplama Yapılır Mı?

Zirkonyum diş kaplama tedavisinde, kronların yerleştirilmesi için dişlerin yontularak küçültülmesi gerekir. Ön dişlerin azılara göre küçük olması, sadece ön dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı sorusunun sorulmasına neden olur.

Zirkonyum kaplama, ön dişlere de uygulanabilir bir tedavidir. Dişler büyüklüğü, yontma ve küçültme için yeterlidir. Zira bu tedavide dişlerin çok fazla yontulması veya büyük oranda küçültülmesi söz konusu değildir.

Söz konusu tedavi çocuklara dahi uygulanmaktadır. Çocukların dişlerinin yetişkinlere göre daha küçük olduğu düşünüldüğünde, tedavi için yapılan diş küçültmenin çok düşük seviyede olduğu daha net anlaşılacaktır. Dolayısıyla sadece ön dişlere zirkonyum kaplama yapılabilir.

Sadece Ön Dişlere Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Sadece ön dişlere zirkonyum kaplama yapmak ile normal diş kaplama tedavisi arasında belirgin farklılıklar bulunmamaktadır. Tıpkı kaplama diş tedavisindeki gibi burada işlemler bazı aşamalardan oluşur. Bu aşamalar ise şu şekildedir:

  • İlk olarak kaplamanın yapılacağı ön dişlere lokal anestezi uygulanır. Böylece işlem sırasında hastaların ağrıya maruz kalmaları engellenir.
  • Kaplamanın rahat şekilde yerleştirilmesi ve yan dişlerin sıkıştırılmaması için dişler yontularak küçültülür ve kaplama için hazırlanır.
  • Bu işlemden sonra gerekli ölçüler alınır.
  • Alınan ölçüler zirkonyum kaplamaların yapılması için laboratuvara gönderilir.
  • Yontulan dişlerde hassasiyet oluşmaması için geçici kaplamalar takılır ve ilk seans böylece tamamlanır.

Zirkonyum dişler, alınan ölçülere göre hastalara özel olarak yapılır. Laboratuvarın yoğunluğuna göre bunların hazırlanması genellikle 3-7 gün sürer. Kaplamaların hazırlanarak diş kliniğine gönderilmesi ile ikinci seans başlar. Buradaki aşamalar ise şu şekildedir:

  • İlk olarak geçici kaplamalar çıkarılır. Sonrasında ise geçici kaplamalardan kalan yapıştırıcı artıkları temizlenir ve dişler, kalıcı kaplamalar için hazır hale getirilir.
  • Kalıcı kronlar yapıştırılır ve sonrasında ise ayarlar yapılır. Bu ayarlar hem estetik görünüm hem de diğer dişlerle uyum için gerçekleştirilir.

Sadece ön dişlere zirkonyum kaplama konusu Mehmet Eker Diş Kliniği büyük bir deneyime sahiptir. Bu yöndeki ihtiyaçlar ve tedaviye ilişkin detaylı bilgi almak için bu klinikle iletişime geçilebilir.

Ön Dişlere Zirkonyum Kaplama Yaptırmanın Avantajları

Sadece ön dişlere zirkonyum kaplama yaptırmak, estetik ve fonksiyonel açıdan birçok yarar ve avantaj sağlar. Zirkonyum diş yaptıranlar, bu avantaj ve yararlardan sık sık bahsetmekte ve bunlar ile yaşam kalitelerinin arttığından söz etmektedir. Tedavinin sağlamış olduğu avantajlar için aşağıdaki tablo incelenebilir:

AvantajAçıklama
Renk UyumuZirkonyum, ışığa karşı yarı geçirgen özelliği olan bir maddedir. Bu özellik, diş minelerinde de vardır. Dolayısıyla renk açısından doğal dişlere en yakın çözümü sunan kaplama tedavisidir.
EstetikÖn dişlerdeki lekelenmeleri, hizalama problemlerini, çapraşıklıkları, diş kırıklarının olumsuz görüntüsünü ortadan kaldırır. Dişlerin estetik bir görünüme sahip olmasını sağlar.
Diş SağlığıDişlerdeki fonksiyonel problemleri giderir ve dişlerin daha dayanıklı ve sağlıklı olmasına katkı verir.
DayanıklılıkZirkonyum, doğada bulunan metallerden biri olup, oksijenle yakılarak seramiğe dönüştürüldükten sonra kaplama malzemesi olarak kullanılır. Bu yüzden yüksek dayanıklılığa sahiptir ve uzun ömürlü kullanım deneyimi sunmaktadır.
Metal DesteksizZirkonyum her ne kadar metal olsa da dişlerde kullanılan zirkonyum seramiği (zirkonya) metal içermez. Ayrıca tedavide metal destek kullanılmaz. Böylece metallerden kaynaklı alerji riskleri ortadan kalkar.
Diş Eti SağlığıDiş eti sağlığını olumsuz etkilemez ve korunmasına katkı verir.
Biyouyumluİnsan ile biyouyumlu olan bir maddedir.
LekelenmeLekelenmeye karşı yüksek dirence sahiptir. Uzun yıllar rengini kaybetmeden kullanılır.
Kolay BakımBakımı son derece basittir. Rutin diş bakımları haricinde farklı bakımlara ihtiyaç duyulmaz.

Sadece ön dişlere zirkonyum kaplama yaptırmanın getirdiği bu avantajlar, hastaların yaşam kalitesini de olumlu olarak etkiler.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları Nelerdir?

Ön diş zirkonyum kaplama, uzun zamandır uygulanan bir tedavidir. Uzun zamandır uygulanması, bu tedaviye ilişkin dezavantajların ve zararların da net olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Zirkonyum kaplama tedavisinin en önemli dezavantajı veya zararı, uygulama öncesinde dişlerin yontularak küçültülmesidir. Bu durum, dişlerin eski haline dönmesini imkansız hale getirir. Dolayısıyla tedaviden önce kapsamlı bir değerlendirme yaparak, dişlerin kaplama için uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Sorunların giderilmesi için kullanılacak diğer tedavi seçenekleri dikkate alınmalıdır.

Zirkonyum kaplama; dişlerinde kalıcı lekeler, kırıklar, çürüklere bağlı doku kayıpları ve çatlaklar olan hastalar için uygun bir tedavidir. Bu tip sorunları bulunanlar da dişlerinin kaplama öncesine dönmesini istemeyecektir.

Zirkonyum yaptırdım pişmanım diyenlerin önemli kısmının deneyimsiz doktorlardan veya verilen talimatların uygulanmamasından dolayı sorun yaşamaktadır. Deneyimli bir diş hekiminin tercih edilmesi ve verilen talimatlara göre hareket edilmesi durumunda, tedavi hem uzun ömürlü olacak hem de beklentileri karşılayacaktır.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum Diş Fiyatları

Sadece ön dişlere zirkonyum kaplama tedavisinin fiyatları, tercih edilecek doktorun deneyimine, tedavinin kapsamına ve dişlerin genel durumuna göre değişir. Ayrıca zirkonyumun, diğer kaplama malzemelerine göre nispeten pahalı olması da maliyetleri artırır. Ancak zirkonyum diş yaptıranların yorumları incelendiğinde, maliyetinin hakkını fazlasıyla verdiği görülecektir.

Mehmet Eker Diş Kliniği, deneyimli diş hekimleri ile vermiş olduğu sadece ön dişlere zirkonyum kaplama tedavisinde uygun fiyat avantajları sunmaktadır. Klinik ile iletişime geçerek zirkonyum diş kaplama tedavisi ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Sadece Ön Dişlere Zirkonyum Kaplama ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Sadece ön dişlere zirkonyum kaplama tedavisi ile ilgili sık sorulan sorular ve bunlara ilişkin yanıtlar şu şekildedir:

1 – Zirkonyum Diş Tek Tek Mi Takılır?

Zirkonyum kaplamada köprü haricindeki durumlarda, tek tek kaplama yöntemi benimsenir. Böylece kaplamalar çok daha sağlıklı ve dayanıklı olur.

2 – Genç Yaşta Kaplama Diş Yapılır Mı?

Diş doktorunun onay vermesi durumunda kaplama tedavisi genç yaşta da yapılır. Bu tedavi, gerekli durumlarda ve uygun şartlarda, süt dişlere dahi uygulanmaktadır.

3 – Sadece Ön Dişlere Zirkonyum Kaplama Yapılır Mı?

Sadece ön dişlere zirkonyum kaplama yapılabilir. Uygulama ise tıpkı diğer dişlere uygulanan kaplama tedavisi gibidir.

4 – Sadece Ön Dişlere Zirkonyum Kaplama Yaptırmak Mantıklı Mı?

Sadece ön dişlere zirkonyum kaplama yaptırmak, estetik gülüşlere sahip olmayı sağlar. Dışarıdan fark edilen estetik problemleri giderir. Ayrıca dişlerin daha güçlü ve sağlıklı olmasına katkı verir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r