DOLAR 30,4961 0.52%
EURO 32,9738 -0.33%
ALTIN 1.996,43-0,40
BITCOIN 13113060,28%
Eskişehir

AZ BULUTLU

06:41

İMSAK'A KALAN SÜRE

Havaların Yağışsızlığı Nedeniyle Meyve Fiyatları İkiye Katlanabilir

Havaların Yağışsızlığı Nedeniyle Meyve Fiyatları İkiye Katlanabilir

ABONE OL
Ocak 27, 2023 08:19
Havaların Yağışsızlığı Nedeniyle Meyve Fiyatları İkiye Katlanabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir’de yağışsızlık devam ederken, pazarcılar havaların böyle devam etmesi halinde fiyatların artabileceğini belirtti. Kış aylarına rağmen yağışsız geçen havalar vatandaşları ve çiftçileri endişelendirirken, tarlalarını sulayamayan çiftçiler yer altı suyunu kullanmak için kuyu buldurdu. Yağışsız geçen havaların çiftçilerin sulama maliyetini arttırabileceği ve bunun önümüzdeki günlerde fiyatlara yansıyabileceği ifade edildi. Pazarcılar meyvelerin şu anda bol ve fiyatların uygun olduğunu, ancak ilerleyen zamanlarda fiyatların yükselebileceğini düşünüyor. Bazı vatandaşlar ise yağışsız geçen havaların çözümünün yağmur duası olduğunu düşünüyor.

“Satışlar mevsim itibariyle biraz yavaş gidiyor. Yağışsızlık bu seneki ürünleri etkilemez ama havalar böyle devam ederse seneye yetişecek mahsulleri etkiler çünkü havalar kurak gidiyor. Şu anda barajlar boş, yağış yok, havalar sıcak gidiyor. Şimdi bu sene ürünler üretildi, depolara koyuldu zaten biz şu anda o malları satıyoruz. Ancak seneye üretilecek mallar için biraz sıkıntılı olacağa benziyor. Su olmayınca tabii ki berekette olmaz. Seneye üretim olmazsa bu seneki fiyatları ikiye katlanır diyorum. Şu anda fiyatlar gayet normal, ortalama malın kilosu pazarlarda 10 lira. Her şey bol ama seneye bu bolluğun olacağını zannetmiyorum. Vatandaşlar bu sene bolluktan ne yapacağını şaşırıyor çünkü mevsimler iyi gidiyor, fiyatlar cazip fakat malları beğendiremiyoruz. Marketlerden dert yanıyorlar, gidiyorlar pazarlarda 10-15 liraya satılan malı marketlerden 20-25 liraya alıyorlar. Pazara geldikleri zaman 8 lira, 10 lira, 15 lira gibi fiyatlar olmasına rağmen esnafla müşteri arasında daha verirken büyüğünü verdin, küçüğünü verdin tartışması oluyor.”

Eskişehir’de pazarcılar yağışsız havalar devam ederse gelecek senenin meyve fiyatlarının iki katına çıkabileceğine dikkat çekti. Şu anda meyvelerin bol ve uygun fiyatların olduğunu belirtti ve şöyle dedi: “Satışlar mevsimle birlikte biraz yavaş gidiyor. Yağışsızlık bu seneki ürünleri etkilemez ama havalar böyle devam ederse gelecek seneki ürünleri etkiler çünkü havalar kurak gidiyor. Şu anda barajlar boş, yağış yok, havalar sıcak. Şimdi bu seneki ürünler üretildi ve depolara konuldu, şu anda o malları satıyoruz. Ancak gelecek seneki üretim için biraz zor olacağa benziyor. Su olmadan tabii ki verimlilik olmaz. Gelecek seneki üretim olmazsa, bu seneki fiyatların ikiye katlanacağını düşünüyorum. Şu anda fiyatlar normal, ortalama malın kilosu pazarlarda 10 lira. Her şey bol ama gelecek seneki bolluğun olmayacağını sanmıyorum. Vatandaşlar bu seneki bolluğun ne yapacağını şaşırıyor çünkü mevsimler iyi gidiyor, fiyatlar cazip ama malları beğendiremiyoruz. Marketlerden şikayet ediyorlar, pazarlarda satılan malı 10-15 liraya alıyorlar ama marketlerden 20-25 lira alıyorlar. Pazara geldiğinde 8 lira, 10 lira, 15 lira gibi fiyatlar olsa da esnaf ve müşteri arasında daha verirken büyüğünü verdin, küçüğünü verdin gibi tartışmalar oluyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r