DOLAR 30,4961 0.52%
EURO 32,9738 -0.33%
ALTIN 1.996,43-0,40
BITCOIN 13113060,28%
Eskişehir

AZ BULUTLU

06:41

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Pazarcılara Vergi İstisnası Düzenlemesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Pazarcılara Vergi İstisnası Düzenlemesi

ABONE OL
Nisan 27, 2023 09:26
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Pazarcılara Vergi İstisnası Düzenlemesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni düzenleme ile Pazar esnafı, gelir vergisinden istisna edilecek. Bu düzenleme, belirli kriterleri sağlayan pazarcıların vergilendirilmesinde basit usulden yararlanmalarını sağlayacak. Düzenleme, 13 büyükşehirde faaliyet gösteren pazarcıların basit usulde vergilendirilmelerine olanak tanıyacak. Bu şehirler şunlardır: Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Samsun.

Belirtilen 13 ildeki pazarcı esnafı, basit usulde vergilendirilme kriterlerini karşıladığı takdirde kazançları gelir vergisinden istisna edilecek. Yeni düzenleme, pazarcı esnafı tarafından da olumlu karşılandı. Vergi yükünün azaltılması ile birlikte, ürün fiyatlarında düşüş öngörülmektedir.

İstanbul’da faaliyet gösteren bir pazarcı esnafı olan Cumali Kabaksız, “Vergi düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlandı. Bundan sonra bizim de diğer esnaf odaları gibi odamız olacak. Yeni düzenleme bizim için olumlu bir gelişme. Giderlerimiz azalınca tezgahlardaki fiyatlara da düşüş olarak yansır. Vergilerin yüksek olması bizi zor duruma sokabiliyordu. Yeni düzenleme pazarcı esnafın faydasına olacaktır” dedi.

Pazarcı Mehmet Dursun da düzenlemenin detayları hakkında açıklama yaptı. Giderlerin azalmasıyla pazarcı esnafının mutlu olacağını ve bu durumun vatandaşlara da yansıyacağını belirtti. Tezgahlardaki fiyatların düşebileceğine dikkat çekerek, düzenlemenin daha geniş kesimlere yansıması için kriterlerin esnetilmesi gerektiğini söyledi.

Bugün 837 bin esnaf bu istisnadan faydalanırken aynı zamanda KDV muafiyetinden de yararlanıyor. Gelir Vergisi Kanunu’nda basit usule tabi olmanın genel ve özel şartlarının başında yıllık alış, satış ve gayrisafi iş hasılatı hadleri geliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r